Ekran Okumaları İçin Işığın Önemi

Ekran Okumaları İçin Işığın Önemi

Monitör ekranından yaptığımız okumalar için neden farklı bir ışığa ihtiyacımız var? Geleneksel kitaplara baktığımızda kitaplar yatay bir düzlemdedir ve genellikle masa üzerinde okuruz. Bu yüzden kitap okurken ışık genellikle dikey olarak gelir. Fakat ekran üzerinden yaptığımız okumalarda bambaşka bir durum söz konusudur. Okuma şekli dikey düzlemde olduğu için standart bir masa lambası aydınlatma için yeterli değildir.  

Öte yandan monitör ekranı ile kitap arasındaki bir diğer önemli fark ise monitörün kendi ışığını veriyor olması sayılabilir. Yani ekran okumaları için standart bir masa lambası kullandığımız takdirde ekran ışığı parlayarak insan görüşünün sağlığına zarar verebilir.

Ekran okumalarımızda doğru ışık için monitör ışık çubukları kullanmak bu noktada çok önemlidir. İşte monitör ışık çubuklarını seçmek için üç neden:

Ekran Parlamasından Korunmak

Masa lambasının ışığı ekrana vurduğunda bir yansıma yaratır. Dolayısıyla bu yansıma insan görüşünü etkileyerek zamanla rahatsızlığa neden olur. Ekran okumaları için özel tasarlanan monitör ışık çubukları ise bu rahatsızlığı minimuma indirerek daha rahat ve sağlıklı bir okuma deneyimi sağlar.

 

Geleneksel masa lambalarının aksine monitör ışık çubukları küçük LED lambaların birleşimiyle oluşturulmuştur. Bu çubuklar görüş alanınızı rahatsız edecek parlamalar ve yansımalar yaratmayacağı için ekran okumalarınızı kolaylaştırır. Çalışma alanınızda kolaylık sağlar. Eğer gününüzün büyük bir kısmını ekran başında çalışarak geçiriyorsanız baş ağrılarına sebep olabilecek göz rahatsızlıklarından kaçınmak için monitör ışık çubukları kullanmanız çok önemlidir.

Büyük Ekranlar İçin Çok Faydalıdır

Ekran okumalarında en önemli noktalardan biri de lambanın ayaklarıdır. Lamba ayaklarının ekranı karartmaması gerekir. Geleneksel masa lambaları genellikle tek ayaklıdır ve lambanın eğimi ekrana bir karartı olarak yansıyabilir. Günümüzde ekranlar artık çok daha geniş olduğu için bu tarz kararmaların önüne geçmek adına ekranın en üst kısmına monte edilebilen monitör ışık çubukları herhangi bir sarkma veya lamba tutucuya gerek kalmadan ekranınızı en uygun şekilde ışıklandırır.

 

Göz sağlığınız için özel tasarlanan Yeelight Monitör Lambası, çalışma hayatınızda en büyük destekçiniz olacak. Göz sağlığınızı korurken ekran karşısında geçirdiğiniz süreden keyif almanızı sağlayacak.

Yetersiz Işıkta Okumak Gözlerinize Zarar Verir

Okuma yaptığınız veya çalıştığınız ortamın ışığı ile ekran parlaklığınızı kontrol etmek ve buna uygun bir ışıkta çalışmak çok önemlidir. Günümüzde basılı eserlerin çoğu hızlıca dijitalleştiği için bir dosya üzerinde çalışırken ekran ışığınızın, bulunduğunuz ortamla paralel veya daha parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Gözlerimiz sürekli ekran ışığı ile ortam ışığı arasında geçiş yaptığı için karanlık ortamlarda yetersiz ışıkla çalışmak ağrı ve rahatsızlık yaratabilir. Bu noktada hem odayı yeterince aydınlatmak hem de monitör ışığıyla ekran parlaklığınızı desteklemek daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmanızı sağlayabilir.