LED Nedir? LED Çeşitleri Nelerdir?

LED Nedir? LED Çeşitleri Nelerdir?

LED Nedir?

LED (Light Emitting Diode) yani ışık yayan diyot anlamına gelmektedir. LED, akımın yalnızca bir yönden geçmesini sağlayan yarı iletken diyotlara verilen isimdir.

LED teknolojisi ilk olarak elektronik cihazlarda bulunan güç ve durum göstergelerinde kullanılmaya başlandı. İlerleyen teknoloji sayesinde günümüzde iç ve dış mekan aydınlatmalarından otomotiv sektörüne, reklam panolarından televizyon ve aydınlatmalara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. LED ışıkların kullanıldıkları alanlara göre farklı türleri bulunmaktadır.

RGB LED Nedir?

RGB LED, kırmızı (red), yeşil (green) ve mavi (blue) renklerde ışık yayabilen 3 farklı LED’in tek bir pakette birleştirilmiş halidir. Bu üç rengi farklı oranlarda karıştırarak insan gözünün algılayabildiği tüm renkleri oluşturabiliriz.

Şerit LED Nedir?

Şerit LED, 12V gerilimde çalışmasına uygun akım limitleyici dirençlere sahiptir. Bu sayede basit bir 12V trafo, araba aküsü, LiPo batarya gibi güç kaynakları ile kolay bir şekilde çalıştırılabilirler.

Şerit LED, tek renkli olabileceği gibi, RGB ve adreslenebilir tipte olabilir. Bu tamamen şeritte kullanılan LED tipi ile alakalıdır. Örneğin RGB LED’lerden oluşan bir şerit LED’in rengini ayarlayabiliriz fakat bu durumda şeridin tamamının rengi aynı olacaktır. Öte yandan adreslenebilir LED’lerden oluşmuş bir şerit üzerindeki her bir LED’in rengini ve parlaklığını ayrı ayrı kontrol edebiliriz.

Power LED Nedir?

Yüksek güce sahip LED’lere power LED ismi verilmektedir. Bu tip LED’ler elektronik devrelerdeki güç ve durum göstergesi gibi işlerden ziyade, aydınlatma amaçlı uygulamalarda tercih edilir. Aydınlatma alanında kullanıldıkları için ışığı odaklamak için lense sahiptir. Ayrıca bu tip LED’ler yüksek güç tükettikleri için çabuk ısınır, bu yüzden çoğu power LED kendisine ait bir soğutma çözümüne sahiptir.

SMD Led Nedir?

SMD LED’ler, kartlarının yüzeyine lehimlenerek kullanılır ve piyasada en yaygın kulllanılan LED çeşitidir. Kullanım amaçlarına ve büyüklüklerine göre çok farklı çeşitte SMD LED mevcuttur. LED ampullerde, şerit LED'lerde ve hatta cep telefonlarının bildirim ışığında SMD LED'ler kullanılmaktadır.